دریا شود آن رود که پیوسته روان است

سلام دوستان

امروز قصد دارم در مورد سبک راک مطالبی بنویسم ، امیدوارم اونایی که اطلاعاتی در مورد این سبک ندارن براشون مفید واقع بشه...


مبانی راک / رنگ صوتی ..........

رنگ صدای گیتار الکتریکی /در موسیقی راک /با نوای سازهای زبانه دار بادی برنجی در (گروه بزرگ) موسیقی مردم پسند پیشین بسیار متفاوت است .نوای موسیقی راک به شدت تقویت شده است و در آن گیتار برای پدید آوردن گستره ای متنوع از رنگ های صوتی ما هرانه به کار گرفته میشود .یک گروه راک در کنارآواز خوان ها (که ساز نیز مینوازد) شامل دو گیتار الکتریکی (گیتارهای پیشاهنگ وریتم )/ باس الکتریکی/ساز کوبه ای وسازهای شستی دار مانند پیانو/ پیانوی الکتریکی وسینتی سایزر است .برخی از گروها نیز دربر دارنده یک یا چند ترومپت /ترومبون یا ساکسیفون هستند .

از دهه ۱۹۶۰ به این سو /گستره متنوعی از سازها که اغلب مناسبتی با موسیقی مردم پسند ندارند- از کلاوسن گرفته تا سیتارهندی -هراز گاه وبه ویژه در ضبط استودیویی به گروه اصلی سازهای راک افزوده شده اند .از این زمان/در ضبط آثار راک استفاده از صداهایی بس گوناگون مانند سیگنال های الکترونیک /همهمه جمعیت و نوای ارکستر سنفونیک آغاز شد .در دهه های ۱۹۶۰و۱۹۷۰ /موسیقیدانان راک از توانایی های رو به گسترش سینتی سایزر وکامپیوتر بهره گرفته اند .تکنولوژی پیشرفته الکترونیک این امکان را فراهم آورد تا کیفیت صوتی موسیقی چند نوازنده با صداهای گروه بزرگ همنوازان همانند شود .

سبک آواز خواندن در راک تا اندازه زیادی بر گرفته از موسیقی سیاهان /موسیقی عامیانه /محلی و موسیقی سرزمین های غرب امریکا است .گرچه سبک های آواز خوانی در راک متنوع است/ اما همه آنها با سبک زمزمه واری که آوازخوانان قدیمی پاپ رواج دهنده اش بودند تفاوت دارند .آواز خوان راک فریاد می کشد /جیغ میزند /شیون می کند /میغرد و صداهایی تیز و برآمده از حلق /مانند فالستورا-روشی آوازی که توسط آواز خوانان مرد برای اداهای صداهایی زیرتر از وسعت طبیعی صداهایشان به کار میرود -به کار میگیرد .هجاهای بی معنا وواژه های کوتاه وتکراری (مانند yeah!yeah!yeah!) نیز در آواز راک نمودی برجسته دارند .

ریتم

راک مبتنی بر ضرب هایی بسیار قوی با وزن چهارتایی ۴/۴ است که در آن تکیه بر ضرب های دوم وچهارم میزان است .هیجان ریتمیک به دلیل تقسیم هر ضرب به ۲نت مساوی اوج میگیرد .این تقسیم/ ۸نت چالاکترپدید می آورد که در قالب چهار ضرب قرار گرفته اند .

موسیقی راک در دهه های ۱۹۶۰و۱۹۷۰ اغلب آمیزهای از ریتم های پیچیده با چنین الگویی بود/ برای نمونه / نوازنده بادی برنجی ممکن است ضرب های بالا -(و)ها - را موکد بنوازد .در سالهای پایانی دهه ۱۹۷۰ ودر دهه ۱۹۸۰ با الهام پذیری اجراکنندگان از پلی ریتم های موسیقی افریقایی /برخی از آثار راک ریتمی پیچیده تر یافتند .

موسیقی راک در جامعه امریکا

باب دیلن چهارده ساله در ۱۹۵۵ هنگامی که نخستین بار قطعه Rock AroundtheClock از بیل هالی را شنید /شادی کنان فریاد زد :(هی !این موسیقی ماست /برای ما آن را ساخته اند ) میلیون ها جوان دیگر نیز مانند دیلن حس می کردند که موسیقی راک متعلق به آنان و بیانگر تکاپویشان برای کسب هویت استقلال است .بسیاری اجراکنندگان و آواز نویسان پیشرو راک /خود نوجوا ن یا در سنین بیست سالگی بودند .پیش از دهه ۱۹۵۰/ موسیقی مردم پسند /بر خلاف راک/ کم وپیش برای تمام گروهای سنی به یک اندازه جذابیت داشت .

درایالات متحد پس از جنگ جهانی دوم/ به سبب رشد (رشد سریع جمعیت ) در دهه های ۱۹۵۰و ۱۹۶۰ جمعیت نسل جوان بیش از هر زمان دیگر بود/ و این توده جوان به سبب رشد اقتصادی پول بیشتری نیز برای خرج کردن در اختیار داشت .صنعت امریکایی به سرعت پاسخگویی این بازار گسترده جوانسال شد وموسیقی راک را به کسب وکاری بزرگ بدل کرد .فروش گیتار الکتریکی /گرامافون /صفحه ورادیوی ترانزیستوری رشدی چشمگیر و تماشایی داشت .ستاره های برتر موسیقی راک با حق امتیاز صفحه ها /قراردادهای سینمایی و در آمد نجومی کنسرت هایشان یکباره این قلمرو را ثروتمند ساختند .کنسرت های راک در هر مکانی /از تالار های موسیقی و سالن های ورزش گرفته تا میدان ها مسابقه و بیسبال برپا میشد .هر کنسرت یک گروه مشهور راک میتوانست صدها هزار دلار سود و تا ۷۵۰۰۰ تما شا چی داشته باشد .حتی جشنواره های راک نیز بر پا می شد که نمونه آن جشنواره سه روزه موسیقی وهنر وودستاک در اوت ۱۹۶۹ بود. در این جشنواره بیش از۳۰۰۰۰۰ تن در فضای باز به موسیقی جون بائز / جنیس جاپلین /جیمی هندریکس وجفر سن ایر پلین - تنی چند از هنرمندان شرکت کننده در این برنامه -گوش سپردند .ووستاک /یکی از مهمترین فیلم ها در میان انبوه فیلم های راک /مستندی از این گردهمایی است.

 دوستان عزیز  نه اونطور هم که خوندین باعث مرگ و اینطور چیزا نیست. به دلیل وجود گیتار الکتریک و تند بودن ضرب آهنگ بعضی از افراد تحمل گوش کردن این چنین موسیقی را ندارند. سبک راک از موسیقی آمریکا اقتباس میگیره. به نوعی موسیقی مطرح آمریکایی ها و غربی ها راک هست. اما متال، که با الهام از راک به وجود اومده دارای ضرب تند تر از راک است. گروههای موفقی در این دو زمینه در جهان وجود دارند و متن اشعارشون همه نوع هست. اما این وسط بعضی گروههای ... در اومدن که با لجن کشیدن این دو سبک مخصوصا متال، که اشعاری شیطان پرستی و نا امیدانه خوندند. به طور مثال در سبک متال گروههای شیطان پرستی وجود دارند که با خوندن اشعارشون دارند به راک و متال لطمه میزنند اون هم فقط به خاطر معروفیت خودشون. وگرنه در این دو سبک گروههای موفق و عالی در سطح جهان هستند. 

????? ??? ?? ۱۳۸٩/٤/۱۸???? ٢:۳۸ ‎ب.ظ ???? فرزانه میرزایی ????? () |